Csempe vízálló felújítása bontás nélkül, a régi fuga megszüntetésével!
Új optikai fugával vagy nélküle, finom struktúrával, márvány, fa, kő , beton es egyéb látványos effektekkel. Lakkozva, ápolóval kezelve.
Hozzávaló termékek: használat előtt minden anyagot alaposan keverj fel!
- HARZO Csempeglett
- HARZO Alap mélyalapozó
- HARZO Fuga színalapozó (színezése a festékboltban RAL vagy NCS színrendszer szerint történhet illetve egyénileg, kézi színező pasztákkal)
- SCOTCH 3M ragasztószalag (amennyiben új optikai fugát szeretne)
- HARZO 3 Struktúrfesték (színezése a festékboltban RAL vagy NCS színrendszer szerint történhet illetve egyénileg, kézi színező pasztákkal)
- HARZO Lazúr díszítő és Impregnáló fal-lazúr (színezése gépi vagy kézi színezéssel illetve színre kevert vizes bázisú festékekkel is történhet)
- HARZO két komponensű vizes lakk
- HARZO Fényesítő-Ápoló
Munkafolyamatok, rétegrendek leírása:
1.Előkészítés
A csempe zsírtalanításához használhatsz Trisót, langyos vízben feloldva vagy bármilyen zsíroldót. A zsír leoldása után tiszta vízzel mosd át alaposan a csempét. Töröld szárazra. Ügyelj arra hogy a zsírtalanító lemosása után a megszáradt csempéről a zsírtalanító maradványait (fátyolos réteg), száraz ronggyal alaposan töröld le!
2. Glettelés
A HARZO csempeglettbe a szép egyenes alap, a könnyebb glettelés és a csempe mozgásának áthidalása érdekében ajánlott építőipari hálót beágyazni, amit homlokzatszigetelésnél is alkalmaznak.
A hálót méretre kell vágni úgy hogy az oldalfal aljától és tetejétől kb. fél -1 centi maradjon el. A leszabott háló szélességétől kb. 10 cm-rel kíjjebb legyen a csempeglett felkenve. A háló leszabása után ebbe a glettbe kell belehelyezni és rozsdamentes glett vassal simítani, belenyomni a hálót, majd a felesleget lehúzni róla és visszarakni a vödörbe. Ezután helyezd mellé a következő hálót ugyan így, csak NE kerüljön rá fedésbe, kb. fél centi legyen a két háló között. Járófelületen ugyanígy kell eljárni, a hálót érdemes 60 cm-es sávokra darabolni, mert így térdelés és hajolgatás közben kézzel könnyebben átérhető a háló a beágyazásnál.
Száradási ideje kb. 4-8 óra, 20-22 °C levegőhőmérséklet és megfelelő szellőztetés, ventilálás mellett. Az összes hálót ami a beágyazáshoz szükséges, érdemes a glettelés előtt méretre szabni, hogy a glettelésnél erre már ne legyen gond!
TIPP: oldalfal esetében, amikor a hálót belehelyezed a HARZO csempeglettbe, arra kell figyelned hogy ez felülről lelógatva történjen és a felső részébe simíts bele spaklival, glettvassal ami oda fogja a hálót és így szépen lefelé haladva simítva ágyazhatod be.
Száradás után a kis kiálló darabokat, kantokat meg lehet kaparni spaklival vagy csiszolni és portalanítani. Portalanítás után a HARZO csempeglettel másodszor simára kell glettelni a felületet. Amennyiben ezek után még hibák találhatóak, azokat a csempeglettel javítani (flekkelni) kell. A sarkokba célszerű újbeggyel csempeglett anyagot húznod, ne legyen sarkos a kialakítás, inkább íves, mert így könnyű lesz szépen bevezetned a sarkokba a fugaszalagot.
Száradási ideje kb. 2-3 óra, 20-22 °C levegőhőmérséklet és megfelelő szellőztetés, ventilálás mellett.
Kiadóssága: kb. 1,5-2,5 kg/m2/kettő rétegben (második réteg vékonyabb).
Csempe glett kiszerelései:
- 6 kg
- 20 kg
3. Mélyalapozás
A HARZO csempeglett száradása után következik a csiszolás, portalanítás, mosás, szárazra törlés és a mélyalapozás HARZO Alap mélyalapozóval. Felhordása történhet hengerrel, de jobb a bedolgozás hatékonysága ecsettel és korongecsettel. Bőven kell kenni, nem szabad spórolni az anyaggal! A HARZO Alap mélyalapozót vízzel hígítani nem szabad ebben az esetben!!
Száradási ideje kb 2-3 óra, 20-22 °C levegőhőmérséklet és megfelelő szellőztetés, ventilálás mellett. Kiadóssága: 10-12 m2/liter/réteg.
Kiszerelések:
- 2 lit
- 5 lit
- 10 lit
4. Fuga színének kenése (arra az esetre, ha szeretnéd felosztani a felületet)
Ezután az igényeknek megfelelően a fehér vagy színre kevert HARZO Fuga színalapozó festék felkenése következhet egyenletesen, egy rétegben ecsettel a sarkokban és a széleken, illetve rövid szőrű (kb. 10-15 mm szálhosszúságú) hengerrel a nagyobb felületeken. Az anyagot alapos felkeverés mellett max.5% víz hozzáadásával hígíthatod.
Száradási ideje kb. 2-4 óra 20-22 °C levegőhőmérséklet és megfelelő szellőztetés, ventilálás mellett. Kiadóssága: 10-11 m2/liter/réteg.
Kiszerelések:
- 2 lit
- 4 lit
5. Fuga kialakítása (arra az esetre, ha szeretnéd felosztani a felületet)
Következik az optikai fuga meghatározása, kimérése, a Scotch 3M fuga ragasztószalag felragasztása, aminek méretezése tetszés szerint történhet, lézer vagy vízmérték segítségével. Nem szabad folyamatos ceruzavonalat húznod, mert meglátható lesz a fugák kialakításában!! Elég a falon, a vízszintes fugakimérésnél a sarkokban és közötte egy-két jelölést tenni, függőlegesnél csak alul és felül kell jelölni és a Scotch 3M szalagot ezen jelölések mentén ragasztani. Ügyelned kell, hogy a sarkokban ne keletkezzen feszültség a szalagban(ne ugorjon ki a sarokból), ezért odafigyelve kell bevezetned a fuga ragasztó szalagot a sarkokban kialakított ívbe (amit a glettelésnél újbeggyel alakítottál ki) és tovább haladva követve a jelölést és a szalagot alaposan simítsd rá az alapra. A fugaszalagot minden esetben ragaszd túl a csempén, az ajtófélfára, festett felületre, stb tulajdonképpen oda ahol nincsen már csempe, ahová nem kentél semmilyen anyagot és meg fogod találni a fuga szalagot akkor is amikor elfeded a textúra anyaggal!
A Scotch 3M ragasztószalag méretei: 58 m hosszú és 3,17 mm széles.
6. A textúra elkészítése
A tetszőlegesen színre kevert HARZO 3 struktúrfesték felhordása következik vastagabb rétegben, festő hengerrel (ajánlott szőrhosszúsága kb. 15mm), tetszőleges mintázással, amit rozsdamentes glettvas kreatív alkalmazásával tovább lehet formázni a legkülönfélébb módokon. A végleges mintázat kialakítása előtt érdemes egy darab mintatáblán, gipszkartonon begyakorolnod a mintázást, majd a munkafelületen a kisebb egyszerűbb részeken kezd meg a munkát!
Száradási ideje kb. 6-8 óra 20-22 °C levegőhőmérséklet és megfelelő szellőztetés, ventilálás mellett. Kiadóssága: 1 m2/kg/réteg.
Kiszerelések:
- 6 kg
- 20 kg
7. Lazúrozás
A HARZO lazúrt a megszáradt HARZO 3 struktúr festékre kell fel kenned, festőhenger és ecset alkalmazásával. Mivel az anyag gyorsan száradó, ezért érdemes csukott ablaknál végezned ezt a munkafolyamatot. A festőhengerből használj kisméretűt, 10 cm-es hosszút és kb.17mm szőrhosszúságút. Márványos felület kialakításánál a lazúrt kisebb szabálytalan foltba (kb.60cm x 60cm) kend fel, NE LEGYEN SZÖGLETES FORMÁJA inkább amolyan amőba szerű, szabálytalan.
Amennyiben így dolgozol, elkerülöd a szabályos hibák kialakulását, amik nem igazán szépek.
Lazúrozáshoz a Schuller márka MICROLINE PRO 17mm szőrhosszúságú festőhengerét használd és jó minőségű ecsetet!
A szabálytalanul felkent lazúr anyag után közvetlenül, a gumilapáttal (Kubala vagy MAPEI márkanevű fugázásra használatos gumilapát) dolgozd, simítsd el a lazúrt. Nyomd rá a gumilapátot, szedd le a felesleges lazúranyagot majd a gumilapáttal helyezz belőle vissza és így tovább…, mindezt tetszőlegesen, kreatívan ismételgetve, szabálytalan mozdulatokkal haladva. Kezdj a kisebb falrészekkel, csináld meg faltól falig, majd szedd ki a fugaszalagot, amíg a lazúr nem szárad meg teljesen, majd folytassd a következő falfelületen ugyan így. Egy falrész elkészítése és a fugaszalag kiszedése után pihenhetsz, akár kávézhatsz is egyet, majd nekiállhatsz a következő falrésznek. Viszont a lazúr kenése és gumilapátolása folyamatos, megállás nélküli munkafolyamat legyen!!
A HARZO Lazúr felhordásának számtalan kreatív módja létezik, ezért javasoljuk hogy készíts mintatáblákat, gyakorolj rajtuk, esetleg kisebb felületeken a garázsban a lakás eldugottabb zugaiban gyakorolj!
TIPP: A megszáradt HARZO 3 struktúr festésre a színezett HARZO Lazúr felkenése előtt, a HARZO Lazúrt színtelen állagában felkenheted egy rétegben.
Így a megszáradt HARZO 3 struktúr anyag kevésbé fogja beszívni a színezett Lazúr anyagát. Ezzel meghosszabbodik a színezett Lazúr bedolgozhatósági ideje ami megkönnyíti a munkádat!
A HARZO Lazúr színezése: legegyszerűbb módja a HARZO Lazúr színezésének ha festékboltban NCS vagy RAL színkártya alapján kiválasztott színre kevert vizes bázisú falfestékkel (mindegy hogy kül vagy beltéri) színezed meg.
Színezés aránya: 1 liter HARZO Lazúrhoz önts min. 2 dl megszínezett falfestéket, ha erősebb színt szeretnél akkor max.4 dl-t.
Továbbá színezheted kézi vizes bázisú színező pasztákkal kreatívan, ízlés szerint.
Száradási ideje: kb.20-30 perc, 20-22 °C levegőhőmérséklet és megfelelő szellőztetés mellett. Kiadóssága: 12-15 m2/liter/réteg
Kiszerelések:
- 250 ml
- 1 liter
- 2,5 liter
- 5 liter
8. Lakkozás
A HARZO 3 struktúrfesték száradása után következhetnek az utolsó apróbb javítások, majd a HARZO két komponensű vizes lakk felkenése, úgy hogy az első réteghez 5% vizet kell hozzáadnod. Majd 2-3 óra száradás után még egyszer le kell kenned, de víz hozzáadása nélkül. A második réteg felkenése után is minimum 2-3 óra száradási időt biztosíts. Amíg nem ismered meg az anyag viselkedését, egyszerre mindig csak egy falrészt kenj le, majd utána a következő falrészt. A két komponensű lakkot figyelmesen kezeld!! Amennyiben szükséges a lakkot beosztani, többfelé mérni, használj digitális háztartási mérleget a kiméréshez és ügyelj a súlyrész arányok pontos betartására!
A lakk bekeverése az A. komponens felkeverésével kezdődik, majd az A. és B. komponens összeöntése és átkeverése következik tiszta vödörben, tiszta keverőszárral, 5-6 percig keverd, hogy a kémia folyamatok beinduljanak. Kényelmesen kb. 2 óra áll rendelkezésedre a lakk felkenéséhez, azután a lakk el kezd bekötni a vödörbe. Mindig tiszta hengerrel, ecsettel és lehúzó ráccsal dolgozz!! Lakkozáshoz érdemes rétegenként új hengert, ecsetet, lehúzó rácsot alkalmazni amennyiben nem tudod alaposan kimosni!
Száradási idő rétegenként: kb.2-3 óra, ami függ a levegő hőmérséklettől és a szellőztetés lehetőségeitől.
Kiadóssága: 10-12 m2/kg/réteg
Kiszerelések.
- 1 kg (A+B komponens)
- 4 kg (A+B komponens)
9. Ápolás, fényezés
A HARZO Fényesítő-Ápoló a megszáradt lakkok mikronnyi, szabad szemmel nem látható pórusait tömíti be és koptató hatásoktól megvédve alkot védő réteget, ami nagyon könnyen takarítható, tisztántartható. Számtalan réteg felhordható egymás után a száradást követően. Az ápolóval hetente, havonta, évente újra és újra ápolhatod a felületet, biztosítva fényét és a takarítás könnyeddé válásának élményét.
HARZO Fényesítő-Ápoló vízszerű, fehér színű, száradás után színtelenné váló folyadék. A teljesen megszáradt lakkon két-három rétegben egy mikro szálas felmosó mop alkalmazásával kell eldolgoznod, egyenletesen szétoszlatnod. A Fényesítő ápolót rövidszőrű (kb. 10 mm szőrhosszúságú) festőhengerrel lehet felhordani az oldalfalra, vagy a moppra felhengerezni, majd egyenletesen szétoszlatni moppal az oldalfalon. Ügyelj arra hogy ne folyjon meg!!
Rétegek közötti száradási idő kb. 30-40 perc, hőmérséklettől függően.
Kiadóssága kb. 60 m2/liter/réteg.
Kiszerelések:
- 0,5 liter
- 1 liter
A HARZO FÉNYESÍTŐ-ÁPOLÓT ÉRDEMES MEGŐRIZNI!
Bármikor ápolható, frissíthető vele az így elkészített munkafelület és nagyon kiadós.
Alkalmazható továbbá: fényében kopott, festett vagy lakkozott fa, bútor, lakkozott parketta, laminált parketta, linóleum valamint zománcfestékkel festett felületeken megújítás, ápolás céljából.
Selyem-matt és fényes változatban kapható.
A lakkozáshoz és a Fényesítő ápoló kenéséhez kesztyűt ajánlott viselni mert nagyon ragaszkodó anyagok!
Fényezés befejeztével a mikro szálas rongyot vízzel alaposan mosd el és csavard ki, így újra használható marad!
Zuhanyzók oldalfalainak alapozására MINDEN ESETBEN a HARZO T-16 2K kétkomponensű alapozót kell alkalmazni! Kádak körül és egyéb oldalfalak illetve járófelületek esetében NEM KELL alkalmazni a HARZO T-16 2K alapozót!
Épített tusolókban, nagy forgalmú fürdőkben, öltözőkben, ipari környezetben NE alkalmazzák szakember segítsége és a gyártó szakirányú tanácsai nélkül! Ezekben az esetekben keressék fel alkalmazás technikus kollégáinkat az [email protected] vagy Tel: 06 70 623 7610 elérhetőségeken!
Bevásárlólista
Felhasznált termékek
Speciális előkevert vödrös glettanyagok
Alapozók
Struktúraképző, bevonó és díszítő anyagok
Díszítő falvédő, bútorfelújító anyagok
Két komponensű lakk és fényesítő-ápoló anyagok
Két komponensű lakk és fényesítő-ápoló anyagok